Održi oči zdravima

Naše oči su stalno izložene raznim iritantima u okolišu – prašina, UV zračenje, strani čestice i mnogo toga. Stoga je važno da budemo svjesni stvari koje su korisne za naše oči, kao i onih koje im mogu naštetiti. Iz tog razloga, sastavili smo nekoliko korisnih savjeta za vas.

Naše oči, prozor u svijet boja, zaslužuju posebnu pažnju. Optika Elias u Rijeci preporučuje preventivne pregleda već od rane dobi, pružajući stručnu podršku, posebno za djecu i osobe s određenim rizicima. Stručnjaci u Optici Elias preporučuju redovite provjere vida, uključujući testiranje na glaukom i praćenje makule od strane stručnjaka, s posebnim fokusom na rizične skupine.

Najvažniji Dos i Don’ts vezani za zaštitu očiju:

1. Preventivni pregledi

Već od rođenja trebamo posvetiti posebnu pažnju našim očima. To je posebno važno za nedonoščad i djecu čija braća i sestre imaju strabizam ili ametropiju. Svako dijete treba biti pregledano od strane oftalmologa između 6. i 12. mjeseca te između 30. i 42. mjeseca. Djeca koja trebaju nositi naočale od rane dobi trebaju redovito dolaziti na preglede.

Vozači trebaju redovito obavljati godišnje preglede kako bi pratili oštrinu vida, vidno polje, skotopski i boji vid, kao i osjetljivost na jaku svjetlost.

Za većinu ljudi važno je redovito se testirati na glaukom od dobi od 40 godina; za osobe s visokim rizikom isti savjet vrijedi već od ranije dobi od 20 godina. Idealno je da se ovi testovi obavljaju svake dvije godine. Od 55. godine trebalo bi redovito provjeravati makulu, idealno jednom godišnje, kako bi se osigurala rana dijagnoza bilo kakvih promjena povezanih s dobi na makuli (AMD). Pušači i osobe koje puno vremena provode na suncu su u većem riziku u ovom slučaju.

2. Zaštita od UV zračenja

Kao što je općenito poznato, svatko tko provodi dugo vremena na suncu bez odgovarajuće zaštite izložen je riziku od opekotina od sunca. Međutim, mnogi ne znaju da se rožnica oka također može opeći od sunca, rezultirajući takozvanim “snježnim slepilom” ili “bljeskom”. Ako se to dogodi, živčani završeci u rožnici ostaju izloženi. Simptomi uključuju jaku bol, izraženu osjetljivost na svjetlo, peckanje, crvenilo i suzenje očiju. Ponekad to može čak dovesti do oštećenja vida. Na dugi rok, izloženost UV zračenju može dovesti do zadebljanja konjunktive, katarakte i povećanog rizika od degeneracije makule. Stoga je vrlo važno nositi sunčane naočale koje optimalno filtriraju UV svjetlo. Idealno je da sunčane naočale imaju minimalnu UVA/UVB zaštitu od UV 400. To jamči da će sunčane naočale blokirati sve štetne svjetlosne zrake u ultraljubičastom rasponu. Savjet: veće leće naočala bolje su od manjih. Ove potonje propuštaju svjetlo s gornje i bočne strane okvira. Sunčane naočale su apsolutno obavezne prilikom vožnje kabrioleta, rolanja ili bicikliranja.

3. Svježi zrak

Zrak nije koristan samo za pluća, srce i krvne žile. Rožnice očiju također dobivaju kisik izravno iz zraka jer nemaju vlastiti izvor kisika. Osobe koje moraju sjediti u pušnim i zagušljivim prostorima trebaju često olakšati svoje oči dobivanjem svježeg zraka. Osim toga, nositelji kontaktnih leća trebali bi povremeno odmarati oči i nositi “dan s naočalama”.

4. Rad na računalu

Studije su konačno uspjele dokazati: dugi periodi rada na računalu i gledanja u zaslon čine oči vrlo suhima jer manje trepćemo. Stoga je važno redovito odmarati oči od ekrana tijekom rada na računalu. Skrenite pogled s ekrana i fokusirajte se na daljinu, povremeno zatvarajte i otvarajte oči te svjesno trepćite. Vježbe za oči, poput Eye Yoge – pogledajte naše savjete za vježbanje vida – također mogu biti opuštajuće za vaše oči. Svi ovi savjeti pomoći će vam optimalno raspodijeliti zaštitni sloj masti na očima.

5. Higijena

Oči su dio našeg tijela; to je očito. To znači da biste uvijek trebali pokušati oprati ruke prije dodirivanja ili trljanja očiju.

6. Kozmetika

Svi koji vole nositi šminku oko očiju trebaju koristiti samo proizvode koji su testirani na alergije i bez konzervansa. Neki proizvodi iritiraju oči napadajući zaštitni sloj masti na rožnici. Noću je važno ukloniti maskaru, eyeliner i sjenilo s trepavica i kapaka.

7. Kreme za oči

Svi koji koriste kreme za oči trebali bi prvo dobiti savjet, jer proizvodi ne bi smjeli sadržavati iritantna ulja. Ta ulja mogu ometati suzni film i uzrokovati alergije. Izbjegavajte nanošenje krema za lice izravno na područje oko očiju.

8. Strane čestice

Strane čestice mogu oštetiti osjetljivu rožnicu i upaliti unutarnje oko. Ali budite oprezni: ako strana čestica probode rožnicu, ta probijena rana će se zatvoriti sama. Oštećenje tada više neće biti vidljivo izvana. Međutim, ako trljate oči u ovom stanju, mogu se pojaviti sitne lezije i ogrebotine. U takvim slučajevima imperativno je konzultirati oftalmologa koji može ukloniti stranu česticu i preporučiti lijekove za olakšavanje upale i boli, ako je potrebno.

9. Opekline od kemikalija

Opekline od kemikalija najčešće su uzrokovane kiselinama ili bazama, primjerice u vapnu ili sredstvima za čišćenje doma. Konjunktiva ili rožnica oka mogu biti direktno oštećene. Oko odmah treba isprati, ili kako biste isprali tvari iz oka ili ih razrijedili. Ako nije dostupno sterilno rješenje za ispiranje očiju, isperite pitkom ili vodom iz slavine kao najboljom zamjenom. Odmah se konzultirajte s oftalmologom.

Similar Posts